1. | Jöns Eriksson FLYCKTEN\MÅLMAN föddes 21 Jan 1749, Skörje, Backaryd fs (K); död 6 Okt 1830, Ö Skörje, Backaryd fs (K). Jöns — Elin Nilsdotter. Elin (dotter till Nils Anelsson och Sissa Jönsdotter) föddes 3 Okt 1748, Kvarnamåla, Backaryd fs (K); död 29 Jan 1826, Värmanshult, Backaryd fs (K). [Familjeöversikt]
|
2. | Inga Jönsdotter (1.Jöns1) föddes 13 Aug 1776, Abborremåla, Backaryd fs (K). |
3. | Kerstin Jönsdotter (1.Jöns1) föddes 15 Jan 1781, Abborremåla, Backaryd fs (K); död 9 Apr 1828, Lilla Silpinge, Bräkne-Hoby fs (K). Kerstin gift Per Månsson SILLMAN 12 Okt 1800, Backaryd fs (K). Per (son till Måns Olsson STORSTAG KRÅKA och Inger Persdotter) föddes 7 Mar 1776, Kättorp, Ronneby lfs (K); död 8 Maj 1830, Lilla Silpinge, Bräkne-Hoby fs (K). [Familjeöversikt]
|
4. | Karin Jönsdotter (1.Jöns1) föddes 6 Jul 1784, Abborremåla, Backaryd fs (K). |
5. | Ingegerd Persdotter (3.Kerstin2, 1.Jöns1) föddes 3 Jun 1801, Lilla Silpinge, Bräkne-Hoby fs (K). |
6. | Sissa Persdotter (3.Kerstin2, 1.Jöns1) föddes 21 Okt 1803, Lilla Silpinge, Bräkne-Hoby fs (K); död 25 Dec 1868, Ryd 129, Bräkne-Hoby fs (K). Sissa gift Nils Hansson NOCKBENZEL 25 Apr 1824, Bräkne-Hoby fs (K). Nils (son till Hans Nilsson och Elin Larsdotter) föddes 28 Jun 1801, Kölja, Ronneby lfs (K); död 19 Dec 1832. [Familjeöversikt]
Sissa gift Måns Månsson WIPP 15 Aug 1834, Bräkne-Hoby fs (K). Måns (son till Måns Jonasson LÖVMAN och Elin Persdotter) föddes 17 Dec 1789, Stångsmåla, Tving fs (K); död 1 Apr 1868, Ryd 129, Bräkne-Hoby fs (K). [Familjeöversikt]
|
7. | Elna Persdotter (3.Kerstin2, 1.Jöns1) föddes 15 Maj 1806, Lilla Silpinge, Bräkne-Hoby fs (K); död 7 Jan 1878, Lilla Silpinge, Bräkne-Hoby fs (K). Elna — Nils Olsson. [Familjeöversikt]
Elna gift Jonas Johansson SILLMAN 31 Maj 1837, Bräkne-Hoby fs (K). Jonas föddes ca 1808, Aneboda fs (G); död 29 Nov 1896, Lilla Silpinge, Bräkne-Hoby fs (K). [Familjeöversikt]
|
8. | Måns Persson (3.Kerstin2, 1.Jöns1) föddes 28 Jul 1808, Lilla Silpinge, Bräkne-Hoby fs (K); död 25 Nov 1810, Lilla Silpinge, Bräkne-Hoby fs (K). |
9. | Botil Persdotter (3.Kerstin2, 1.Jöns1) föddes 28 Nov 1810, Lilla Silpinge, Bräkne-Hoby fs (K); död 5 Aug 1811, Lilla Silpinge, Bräkne-Hoby fs (K). |
10. | Botil Persdotter (3.Kerstin2, 1.Jöns1) föddes 16 Sep 1812, Lilla Silpinge, Bräkne-Hoby fs (K). |
11. | Sven Persson (3.Kerstin2, 1.Jöns1) föddes 26 Feb 1817, Lilla Silpinge, Bräkne-Hoby fs (K). Sven — Anna Nilsdotter. Anna (dotter till Nils Nilsson SJÖGREN och Ingeborg Jonasdotter) föddes 1 Mar 1819, Ö Skörje, Backaryd fs (K); död 21 Nov 1902, Lilla Silpinge, Bräkne-Hoby fs (K). [Familjeöversikt]
|
12. | Måns Persson Sillman (3.Kerstin2, 1.Jöns1) föddes 22 Jul 1819, Lilla Silpinge, Bräkne-Hoby fs (K); död 1 Jun 1876, Lilla Silpinge 3, Bräkne-Hoby fs (K). Måns gift Nilla Andersdotter 30 Nov 1860, Bräkne-Hoby fs (K). Nilla (dotter till Hans Åkesson och Kerstin Persdotter) föddes 30 Maj 1829, Hjortsberga fs (K). [Familjeöversikt]
|
13. | Peter Persson (3.Kerstin2, 1.Jöns1) föddes 7 Jan 1821, Lilla Silpinge, Bräkne-Hoby fs (K). |
14. | Berta Persdotter (3.Kerstin2, 1.Jöns1) föddes 13 Nov 1823, Lilla Silpinge, Bräkne-Hoby fs (K); död 12 Apr 1829, Lilla Silpinge, Bräkne-Hoby fs (K). |
15. | Ingeborg Persdotter (3.Kerstin2, 1.Jöns1) föddes 1 Feb 1826, Lilla Silpinge, Bräkne-Hoby fs (K); död 9 Feb 1826, Lilla Silpinge, Bräkne-Hoby fs (K). |
16. | Inga Nilsdotter (6.Sissa3, 3.Kerstin2, 1.Jöns1) föddes 25 Jan 1825, Ryd, Bräkne-Hoby fs (K). |
17. | Elna Nilsdotter (6.Sissa3, 3.Kerstin2, 1.Jöns1) föddes 1 Nov 1827, Ryd, Bräkne-Hoby fs (K); död 16 Dec 1829, Ryd, Bräkne-Hoby fs (K). |
18. | Peter Nilsson BROBERG (6.Sissa3, 3.Kerstin2, 1.Jöns1) föddes 5 Maj 1830, Västra Ryd, Bräkne-Hoby fs (K); död 30 Sep 1916, Risatorp 3, Ronneby lfs (K). Peter gift Karin Åkersdotter 14 Sep 1860, Bräkne-Hoby fs (K). Karin (dotter till Åke Nilsson och Maria Magnusdotter) föddes 23 Apr 1836, Lilla Silpinge, Bräkne-Hoby fs (K); död 11 Feb 1905, Verperyd, Ronneby lfs (K). [Familjeöversikt]
|
19. | Åke Månsson (6.Sissa3, 3.Kerstin2, 1.Jöns1) föddes 18 Aug 1834, Ryd, Bräkne-Hoby fs (K); död 22 Okt 1837, Ryd, Bräkne-Hoby fs (K). |
20. | Kerstin Månsdotter (6.Sissa3, 3.Kerstin2, 1.Jöns1) föddes 25 Maj 1837, Ryd, Bräkne-Hoby fs (K). |
21. | Åke Månsson (6.Sissa3, 3.Kerstin2, 1.Jöns1) föddes 19 Nov 1839, Ryd, Bräkne-Hoby fs (K). |
22. | Elin Månsdotter (6.Sissa3, 3.Kerstin2, 1.Jöns1) föddes 7 Jul 1847, Ryd, Bräkne-Hoby fs (K); död 4 Feb 1856, Ryd 129, Bräkne-Hoby fs (K). |
23. | Måns Nilsson BERGHALL (7.Elna3, 3.Kerstin2, 1.Jöns1) föddes 25 Nov 1825, V Ryd, Bräkne-Hoby fs (K); död 8 Mar 1908, Lilla Silpinge, Bräkne-Hoby fs (K). Måns gift Inga Karlsdotter 31 Dec 1852, Bräkne-Hoby fs (K). Inga (dotter till Karl Svensson och Malin Larsdotter) föddes 11 Feb 1829, Stora Silpinge, Bräkne-Hoby fs (K); död 5 Jan 1900, Lilla Silpinge, Bräkne-Hoby fs (K). [Familjeöversikt]
|
24. | Per Jonasson (7.Elna3, 3.Kerstin2, 1.Jöns1) föddes 30 Mar 1837, Tararp, Bräkne-Hoby fs (K); död 25 Okt 1843, Lilla Silpinge, Bräkne-Hoby fs (K). |
25. | Johannes Johansson BROBERG (7.Elna3, 3.Kerstin2, 1.Jöns1) föddes 24 Jul 1842, Lilla Silpinge, Bräkne-Hoby fs (K); död 30 Maj 1891, Lilla Silpinge, Bräkne-Hoby fs (K). Johannes gift Karin Håkansdotter 22 Dec 1865, Ronneby fs (K). Karin (dotter till Håkan Svensson MÅLMAN och Ingegerd Larsdotter) föddes 18 Apr 1839, Tattamåla, Hällaryd fs (K); död 15 maj 1908, Lilla Silpinge 3, Bräkne-Hoby fs (K). [Familjeöversikt]
|
26. | Berta Jonasdotter (7.Elna3, 3.Kerstin2, 1.Jöns1) föddes 25 Aug 1845, Lilla Silpinge, Bräkne-Hoby fs (K). |
27. | Per Svensson (11.Sven3, 3.Kerstin2, 1.Jöns1) föddes 4 Apr 1841, Lilla Silpinge, Bräkne-Hoby fs (K). |
28. | Botilla Svensdotter (11.Sven3, 3.Kerstin2, 1.Jöns1) föddes 10 Maj 1849, Lilla Silpinge, Bräkne-Hoby fs (K). |
29. | Kerstin Svensdotter (11.Sven3, 3.Kerstin2, 1.Jöns1) föddes 5 Dec 1843, Lilla Silpinge, Bräkne-Hoby fs (K). |
30. | Edvard Månsson (12.Måns3, 3.Kerstin2, 1.Jöns1) föddes 18 Mar 1861, Lilla Silpinge, Bräkne-Hoby fs (K). |
31. | Berta Månsdotter (12.Måns3, 3.Kerstin2, 1.Jöns1) föddes 20 Jul 1863, Lilla Silpinge, Bräkne-Hoby fs (K). |
32. | Karolina Månsdotter (12.Måns3, 3.Kerstin2, 1.Jöns1) föddes 3 Sep 1866, Lilla Silpinge, Bräkne-Hoby fs (K); död 24 Sep 1868, Lilla Silpinge, Bräkne-Hoby fs (K). |
33. | Karolina Månsdotter (12.Måns3, 3.Kerstin2, 1.Jöns1) föddes 12 Jan 1870, Lilla Silpinge, Bräkne-Hoby fs (K). |
34. | Blända Månsdotter (12.Måns3, 3.Kerstin2, 1.Jöns1) föddes 5 Maj 1872, Lilla Silpinge, Bräkne-Hoby fs (K). |
35. | Hilda Månsdotter (12.Måns3, 3.Kerstin2, 1.Jöns1) föddes 9 Jun 1875, Lilla Silpinge, Bräkne-Hoby fs (K). |