1. | Anders Johansson GETING föddes ca 1718, Småland; död 8 Mar 1748. Anders — N N. N föddes ca 1709; död 1742, Rödeby fs (K); är begravd 24 Jun 1742, Hålan, Rödeby fs (K). [Familjeöversikt]
Anders gift Berta Jönsdotter 16 Jun 1745, Rödeby fs (K). Berta föddes ca 1703. [Familjeöversikt]
|
2. | Anders Andersson (1.Anders1) föddes 1739, Hålan, Rödeby fs (K). |
3. | Katarina Andersdotter (1.Anders1) föddes 1740; döpt 1 Nov 1740, Hålan, Rödeby fs (K). |
4. | Ingeborg Andersdotter (1.Anders1) föddes ca 1740. |
5. | Sigrid Andersdotter (1.Anders1) föddes 1744, Hålan, Rödeby fs (K); döpt 23 Jul 1744, Rödeby fs (K). |
6. | Johan Andersson STIG (1.Anders1) föddes 1747, Hålan, Rödeby fs (K); döpt 25 Jan 1747, Rödeby fs (K). Johan gift Karin Staffansdotter 6 Nov 1770, Augerum fs (K). Karin (dotter till Staffan Ammonsson och Maria Nilsdotter) föddes 1741, Svensgöl, Rödeby fs (K); döpt 29 Sep 1741, Rödeby fs (K); död 8 Dec 1827, Björsmåla, Augerum fs (K). [Familjeöversikt]
|
7. | Anders Johansson GUNBERG (6.Johan2, 1.Anders1) föddes 1 Sep 1771, Bromåla, Augerum fs (K). Anders — Sissa Jönsdotter. Sissa föddes ca 1775. [Familjeöversikt]
|
8. | Staffan Johansson (6.Johan2, 1.Anders1) föddes 21 Dec 1773, Bromåla, Augerum fs (K); död 14 Jan 1818, Krogsmåla, Augerum fs (K). Staffan — Kerstin Månsdotter. Kerstin (dotter till Måns Persson FREDAG och Malin Nilsdotter) föddes 14 Mar 1780, Rörsmåla, Augerum fs (K); död 6 Jan 1860, Krogsmåla, Augerum fs (K). [Familjeöversikt]
|
9. | Kerstin Johansson (6.Johan2, 1.Anders1) föddes 1 Jan 1776, Bromåla, Augerum fs (K). |
10. | Maria Johansdotter (6.Johan2, 1.Anders1) föddes 8 Jan 1778, Bromåla, Augerum fs (K). |
11. | Per Johansson UNGER (6.Johan2, 1.Anders1) föddes 29 Dec 1782, Bromåla, Augerum fs (K); död 3 Maj 1848, Porsgöl, Augerum fs (K). Per gift Ingelöf Larsdotter 16 Dec 1802, Augerum fs (K). Ingelöf (dotter till Lars Sonesson och Valborg Månsdotter) föddes 24 Mar 1778, Kallgårdsmåla, Augerum fs (K); död 16 Nov 1826, Porsgöl, Augerum fs (K). [Familjeöversikt]
Per gift Ingjer Petersdotter 15 Maj 1829, Augerum fs (K). Ingjer (dotter till Peter Persson SVAN\SVANÅS och Lena Andersdotter) föddes 6 Jul 1806, Bettamåla, Augerum fs (K); död 25 Dec 1851, Porsgöl, Augerum fs (K). [Familjeöversikt]
|
12. | Annika Andersdotter (7.Anders3, 6.Johan2, 1.Anders1) föddes ca 1798. |
13. | Karin Andersdotter (7.Anders3, 6.Johan2, 1.Anders1) föddes 17 Sep 1800, Gunnegärde, Rödeby fs (K). |
14. | Johan Fredrik Andersson (7.Anders3, 6.Johan2, 1.Anders1) föddes 19 Maj 1803, Gunnegärde, Rödeby fs (K). |
15. | Ola\Olof Staffansson NORMAN (8.Staffan3, 6.Johan2, 1.Anders1) föddes 18 Jun 1811, Krogsmåla, Augerum fs (K); död 24 Jul 1889, Fjärdsjömåla, Augerum fs (K). Ola\Olof gift Sissa Olsdotter 4 Nov 1836, Augerum fs (K). Sissa (dotter till Ola Persson och Sissa Olasdotter) föddes 20 Sep 1809, Germundsmåla, Augerum fs (K); död 8 Nov 1858, Augerum fs (K). [Familjeöversikt]
|
16. | Berta Persdotter (11.Per3, 6.Johan2, 1.Anders1) föddes 21 Jun 1803, Porsgöl, Augerum fs (K); död 3 Dec 1803, Porsgöl, Augerum fs (K). |
17. | Maria Persdotter (11.Per3, 6.Johan2, 1.Anders1) föddes 20 Dec 1804, Porsgöl, Augerum fs (K). Maria — Olof Sonesson. [Familjeöversikt]
|
18. | Kerstin Persdotter (11.Per3, 6.Johan2, 1.Anders1) föddes 1 Okt 1808, Porsgöl, Augerum fs (K); död 6 Jun 1819, Porsgöl, Augerum fs (K). |
19. | David Persson BOD (11.Per3, 6.Johan2, 1.Anders1) föddes 7 Sep 1811, Porsgöl, Augerum fs (K); död 10 Nov 1884, Berntorp, Ramdala fs (K). David — Helena Nilsdotter. Helena (dotter till Nils Persson FLY och Stina Nilsdotter) föddes 27 Jun 1817, Ö Flymen, Augerum fs (K); död 22 Nov 1902, Ö Flymen, Augerum fs (K). [Familjeöversikt]
David gift Maria Larsdotter 15 Apr 1842, Augerum fs (K). Maria (dotter till Lars Johansson NORMAN och Gertrud Månsdotter) föddes 18 Okt 1819, Fjärdsjömåla, Augerum fs (K); död 20 Nov 1887, Berntorp, Ramdala fs (K). [Familjeöversikt]
|
20. | Anna Persdotter (11.Per3, 6.Johan2, 1.Anders1) föddes 12 Aug 1815, Porsgöl, Augerum fs (K); död 25 Okt 1816, Porsgöl, Augerum fs (K). |
21. | Nils Persson (11.Per3, 6.Johan2, 1.Anders1) föddes 27 Maj 1818, Porsgöl, Augerum fs (K); död 1 Jun 1818, Porsgöl, Augerum fs (K). |
22. | Peter Persson (11.Per3, 6.Johan2, 1.Anders1) föddes 31 Maj 1819, Porsgöl, Augerum fs (K). |
23. | Johan Petersson (11.Per3, 6.Johan2, 1.Anders1) föddes 17 Okt 1829, Porsgöl, Augerum fs (K); död 30 Okt 1829, Porsgöl, Augerum fs (K). |
24. | Andreas Petersson BETING (11.Per3, 6.Johan2, 1.Anders1) föddes 20 Mar 1831, Porsgöl, Augerum fs (K); död 7 Jun 1897, Rödeby fs (K). Andreas gift Brita Stina Larsdotter 2 Aug 1855, Augerum fs (K). Brita (dotter till Lars Esbjörnsson och Sigrid Svensdotter) föddes 13 Jul 1815, Viö, Rödeby fs (K); döpt 20 Jul 1815, Viö, Rödeby fs (K); död 19 Mar 1890, Rödeby fs (K). [Familjeöversikt]
|
25. | Johannes Petersson FLAT (11.Per3, 6.Johan2, 1.Anders1) föddes 26 Apr 1834, Porsgöl, Augerum fs (K); död 14 Jul 1909, Säby 76, Ramdala fs (K). Johannes gift Annika Håkansdotter 29 Feb 1856, Ramdala fs (K). Annika (dotter till Håkan Olofsson och Sissa Håkansdotter) föddes 20 Nov 1828, Rävsmåla, Ramdala fs (K); död 20 Apr 1898, Säby 76, Ramdala fs (K). [Familjeöversikt]
|
26. | Dorotea Petersdotter (11.Per3, 6.Johan2, 1.Anders1) föddes 16 Jan 1838, Porsgöl, Augerum fs (K). |
27. | Helena Maria Petersdotter (11.Per3, 6.Johan2, 1.Anders1) föddes 11 Maj 1841, Porsgöl, Augerum fs (K); död 19 Dec 1842, Porsgöl, Augerum fs (K). |
28. | Helena Petersdotter (11.Per3, 6.Johan2, 1.Anders1) föddes 28 Jan 1845, Porsgöl, Augerum fs (K). |