1. | Bonde Johansson SKYTT\ED föddes 15 Jan 1799, Stickeboda, Fridlevstad fs (K); död 30 Jan 1866, Bakareboda, Sillhövda fs (K). Bonde gift Sissa Johansdotter 5 Jul 1818, Tving fs (K). Sissa (dotter till Johan Magnusson KLYVERT och Anna Kristina Jönsdotter) föddes 23 Jul 1795, Bredasjö, Tving fs (K); död 15 Feb 1866, Bakareboda, Sillhövda fs (K). [Familjeöversikt]
|
2. | Anders Bondesson LILLBERG (1.Bonde1) föddes 4 Dec 1818, Holmsjö, Fridlevstad fs (K); död 3 Nov 1867, Ramdala, Ramdala fs (K). Anders gift Annika Nilsdotter 4 Nov 1843, Ramdala fs (K). Annika (dotter till Nils Håkansson och Maria Svensdotter) föddes 17 Maj 1824, Rävsmåla, Ramdala fs (K); död 6 Mar 1855, Ramdala 35, Ramdala fs (K). [Familjeöversikt]
Anders gift Johanna Maria Andersdotter 6 Jul 1860, Ramdala fs (K). Johanna (dotter till Anders Svensson och Annika Isaksdotter) föddes 3 Nov 1831, Fabbemåla, Ramdala fs (K); död 25 Apr 1923, Stockebromåla, Ramdala fs (K). [Familjeöversikt]
|
3. | Maria Bondesdotter (1.Bonde1) föddes 3 Jan 1821, Holmsjö, Fridlevstad fs (K). |
4. | Jöns Bondesson (1.Bonde1) föddes 3 Sep 1823, Holmsjö, Fridlevstad fs (K); död 23 Mar 1825, Holmsjö, Fridlevstad fs (K). |
5. | Peter Bondesson HASTIG (1.Bonde1) föddes 28 Feb 1826, Holmsjö, Fridlevstad fs (K); döpt 5 Mar 1826, Fridlevstad fs (K); död 11 Apr 1889, Beseboda, Augerum fs (K). Peter gift Cecilia Israelsdotter 17 Aug 1855, Augerum fs (K). Cecilia (dotter till Israel Olsson och Ulrika Svensdotter) föddes 14 Apr 1827, Ledja, Rödeby fs (K); döpt 22 Apr 1827, Ledja, Rödeby fs (K); död 31 Mar 1892, Beseboda, Augerum fs (K). [Familjeöversikt]
|
6. | Karin Bondesdotter (1.Bonde1) föddes 25 Aug 1828, Holmsjö, Fridlevstad fs (K). |
7. | Johannes Bondesson (1.Bonde1) föddes 20 Okt 1831, Holmsjö, Fridlevstad fs (K). |
8. | Abraham Bondesson BOGLINA (1.Bonde1) föddes 3 Mar 1835, Pukaberg, Fridlevstad fs (K); död 20 Jan 1870, Boasjö, Tving fs (K). Abraham gift Anna Lovisa Eriksdotter 29 Apr 1859, Tving fs (K). Anna (dotter till Erik Petersson ALBERG och Karin Petersdotter) föddes 6 Aug 1832, Silletorp, Lösen fs (K); död 4 Jan 1908, Skillingsmåla, Tving fs (K). [Familjeöversikt]
|
9. | Dorotea Bondesdotter (1.Bonde1) föddes 13 Nov 1839, Bakareboda, Fridlevstad fs (K). |
10. | Sofia Maria Andersdotter (2.Anders2, 1.Bonde1) föddes 7 Sep 1843, Rävsmåla, Ramdala fs (K). |
11. | Sven August Andersson (2.Anders2, 1.Bonde1) föddes 19 Aug 1846, Rävsmåla, Ramdala fs (K). |
12. | Johan Andersson (2.Anders2, 1.Bonde1) föddes 14 Mar 1850, Rävsmåla, Ramdala fs (K); död 7 Apr 1853, Ramdala, Ramdala fs (K). |
13. | Elina Maria Andersdotter (2.Anders2, 1.Bonde1) föddes 30 Aug 1854, Ramdala Lillagärde, Ramdala fs (K). |
14. | Anders Johan Andersson (2.Anders2, 1.Bonde1) föddes 18 Sep 1860, Ramdala, Ramdala fs (K). |
15. | Karl Oskar Andersson (2.Anders2, 1.Bonde1) föddes 14 Jul 1863, Ramdala, Ramdala fs (K). |
16. | Karl August Petersson (5.Peter2, 1.Bonde1) föddes 11 Mar 1856, Vedeby, Augerum fs (K); döpt 16 Mar 1856, Vedeby, Augerum fs (K); död 26 Feb 1875, Karlskrona sfs (K); är begravd 7 Mar 1875. |
17. | Sofie Louise Petersdotter (5.Peter2, 1.Bonde1) föddes 25 Dec 1858, Vedeby, Augerum fs (K); döpt 25 Dec 1858, Vedeby, Augerum fs (K); död 29 Nov 1859, Vedeby, Augerum fs (K); är begravd 4 Dec 1859. |
18. | Emilie Charlotta Petersdotter (5.Peter2, 1.Bonde1) föddes 22 Dec 1861, Vedeby, Augerum fs (K); döpt 26 Dec 1861, Vedeby, Augerum fs (K); död 12 Feb 1923, Ekeby, Malsta fs (C). Emilie gift Klas Oskar Svensson SPÄNNARE\VIDLUND 20 Feb 1885, Augerum fs (K). Klas (son till Anna Maria Fredriksdotter) föddes 20 Sep 1863, Bäckareboda, Ramdala fs (K); död 4 Sep 1926, Ekeby, Malsta fs (C). [Familjeöversikt]
|
19. | Alexander Petersson (5.Peter2, 1.Bonde1) föddes 3 Maj 1864, Verstorp, Nättraby fs (K); döpt 5 Maj 1864, Verstorp, Nättraby fs (K); död 9 Mar 1865, Verstorp, Nättraby fs (K); är begravd 19 Mar 1865. |
20. | Alexander Petersson (5.Peter2, 1.Bonde1) föddes 19 Jan 1866, Bakareboda, Sillhövda fs (K); döpt 21 Jan 1866, Sillhövda fs (K). |
21. | Sven Johan Abrahamsson (8.Abraham2, 1.Bonde1) föddes 21 Feb 1860, Boasjö, Tving fs (K). |
22. | Johannes Abrahamsson (8.Abraham2, 1.Bonde1) föddes 20 Jun 1862, Boasjö, Tving fs (K). |
23. | Ingrid Maria Abrahamsdotter (8.Abraham2, 1.Bonde1) föddes 26 Jan 1864, Boasjö, Tving fs (K). |
24. | Fredrik Abrahamsson (8.Abraham2, 1.Bonde1) föddes 20 Aug 1865, Boasjö, Tving fs (K). |
25. | Alfred Abrahamsson (8.Abraham2, 1.Bonde1) föddes 20 Aug 1865, Boasjö, Tving fs (K). |
26. | Olof Abrahamsson (8.Abraham2, 1.Bonde1) föddes 2 Nov 1867, Boasjö, Tving fs (K). |
27. | Hulda Viktoria Sofi (18.Emilie3, 5.Peter2, 1.Bonde1) föddes 8 Nov 1885, Vedeby, Augerum fs (K). |
28. | Bror Josef Engelbert (18.Emilie3, 5.Peter2, 1.Bonde1) föddes 16 Jan 1888, Vedeby, Augerum fs (K). |
29. | Rosa Georgina Elisabeth (18.Emilie3, 5.Peter2, 1.Bonde1) föddes 18 Aug 1890, Helsingborg sfs (M). |
30. | Knut Oskar Napolen Widlund (18.Emilie3, 5.Peter2, 1.Bonde1) föddes 17 Aug 1892, Helsingborg fs (M). |
31. | Gustav Konrad Eugen Widlund (18.Emilie3, 5.Peter2, 1.Bonde1) föddes 7 Sep 1899, Heliga Trefaldighet fs (Kristianstad) (M). |
32. | Karl Erland Valdemar Widlund (18.Emilie3, 5.Peter2, 1.Bonde1) föddes 2 Jul 1902, Heliga Trefaldighet fs (Kristianstad) (M); död 28 Apr 1972, Västergötland, Falköping fs. |
33. | Asta Emmy Linnea Widlund (18.Emilie3, 5.Peter2, 1.Bonde1) föddes 2 Jul 1902, Heliga Trefaldighet fs (Kristianstad) (M); död 22 Mar 1973, Stockholm, Farsta fs. |