1. | Hans Månsson föddes 7 Jan 1820, Ledja, Rödeby fs (K); döpt 13 Jan 1820, Ledja, Rödeby fs (K); död ca 1902, Bjurabygget, Augerum fs (K). Hans gift Cecilia Nilsdotter 1840. Cecilia (dotter till Nils Jonasson HOPPMAN och Karin Månsdotter) föddes 22 Dec 1815, Emmeryd Möllegården, Fridlevstad fs (K); döpt 24 Dec 1815, Fridlevstad fs (K); död 23 Apr 1880. [Familjeöversikt]
Hans gift Kerstin Andersdotter 2 Dec 1881. Kerstin (dotter till Jakob Andersson och Boter Månsdotter) föddes 12 Mar 1828, Offamåla, Rödeby fs (K). [Familjeöversikt] |
2. | Peter Hansson HIND\MÖLLGREN (1.Hans1) föddes 8 Nov 1841, Långemåla, Rödeby fs (K); död 29 Okt 1899, Bjurabygget, Augerum fs (K). Peter gift Ingegerd Månsdotter 6 Feb 1863, Augerum fs (K). Ingegerd (dotter till Måns Jonasson och Gunnel Petersdotter) föddes 8 Apr 1839, Falan, Rödeby fs (K); döpt 9 Apr 1839, Rödeby fs (K); död 18 Okt 1889, Krogsmåla, Rödeby fs (K). [Familjeöversikt]
Peter gift Sofia Larsdotter 18 Okt 1889, Augerum fs (K). Sofia (dotter till Lars Olsson och Elin Abramsdotter) föddes 14 Dec 1861, Kopparemåla, Rödeby fs (K); döpt 22 Dec 1861, Rödeby fs (K); död 17 Okt 1899, Bjurabygget, Augerum fs (K). [Familjeöversikt]
|
3. | Elin Hansdotter (1.Hans1) föddes 20 Jul 1847, Augerum fs (K). Elin gift Johannes Petersson 1868. Johannes föddes 28 Sep 1847, Augerum fs (K); död 7 Sep 1907, Bjurabygget, Flymen fs (K). [Familjeöversikt]
|
4. | Per August Petersson ÅSTRAND (2.Peter2, 1.Hans1) föddes 11 Mar 1863, Bjurabygget, Augerum fs (K); död 5 Maj 1908, Lyckö, Hällaryd fs (K). Per gift Karolina Petersdotter 27 Dec 1889, Hällaryd fs (K). Karolina (dotter till Anna Olasdotter) föddes 28 Apr 1869, Lyckö, Hällaryd fs (K); död 16 Feb 1918, Lyckö, Hällaryd fs (K). [Familjeöversikt]
|
5. | Nils Magnus Petersson TRAST\MÅLKVIST (2.Peter2, 1.Hans1) föddes 7 Mar 1865, Hinderås, Rödeby fs (K). |
6. | Hilda Karolina Petersdotter (2.Peter2, 1.Hans1) föddes 2 Jan 1868, Krogsmåla, Rödeby fs (K); död 22 Okt 1868, Krogsmåla, Rödeby fs (K). |
7. | Anders Viktor Petersson (2.Peter2, 1.Hans1) föddes 18 Feb 1870, Krogsmåla, Rödeby fs (K). |
8. | Ellen Sigfrida Petersdotter (2.Peter2, 1.Hans1) föddes 5 Feb 1891, Krogsmåla, Rödeby fs (K); död 9 Nov 1891, Krogsmåla, Rödeby fs (K). |
9. | Karl Hjalmar Petersson Möllgren (2.Peter2, 1.Hans1) föddes 19 Jan 1893, Krogsmåla, Rödeby fs (K); död 25 Nov 1985, Stockholm, Katarina fs. |
10. | Sven Albert Petersson Möllgren (2.Peter2, 1.Hans1) föddes 24 Dec 1895, Krogsmåla, Rödeby fs (K); död 30 Sep 1922. |
11. | Amanda* Charlotta Johannesdotter (3.Elin2, 1.Hans1) föddes 28 Maj 1869, Bjurabygget, Augerum fs (K); död 23 Jan 1941, Djäknemåla, Augerum fs (K). Amanda* gift Nils* Magnus Petersson HOLMKVIST 1 Sep 1887, Augerum fs (K). Nils* (son till Peter Magnus Månsson DJÄKNE\HOLMKVIST och Maria Eriksson) föddes 18 Jan 1857, Djäknemåla, Augerum fs (K); död 9 Apr 1944, Djäknemåla, Augerum fs (K). [Familjeöversikt]
|
12. | Oskar Gideon Berglund (4.Per3, 2.Peter2, 1.Hans1) föddes 31 Maj 1890, Hällaryd fs (K); död 15 Nov 1974, Östergötland, Motala fs. |
13. | Hulda Teresia (4.Per3, 2.Peter2, 1.Hans1) föddes 28 Sep 1891; död 30 Sep 1891. |
14. | Hulda Teresia (4.Per3, 2.Peter2, 1.Hans1) föddes 18 Jan 1893, Lyckö, Hällaryd fs (K); död 18 Feb 1908, Lyckö, Hällaryd fs (K). |
15. | Gerda Pricea Berglund (4.Per3, 2.Peter2, 1.Hans1) föddes 22 Jan 1895, Lyckö, Hällaryd fs (K); död 2 Jun 1985, Hällaryd fs (K). |
16. | Albin Hjalmar (4.Per3, 2.Peter2, 1.Hans1) föddes 5 Jan 1897, Lyckö, Hällaryd fs (K). |
17. | Algot Edvin Berglund (4.Per3, 2.Peter2, 1.Hans1) föddes 9 Mar 1899, Lyckö, Hällaryd fs (K); död 22 Feb 1990, Göteborg, Vasa fs (O). |
18. | Hanna Eliasabet (4.Per3, 2.Peter2, 1.Hans1) föddes 13 Sep 1900, Lyckö, Hällaryd fs (K); död 17 Aug 1905, Lyckö, Hällaryd fs (K). |
19. | Gustav Rickard (4.Per3, 2.Peter2, 1.Hans1) föddes 8 Okt 1902, Lyckö, Hällaryd fs (K). |
20. | Ingebog Amelia (4.Per3, 2.Peter2, 1.Hans1) föddes 4 Feb 1905, Lyckö, Hällaryd fs (K); död 28 Feb 1908, Lyckö, Hällaryd fs (K). |
21. | Annette* Serafia Holmqvist (11.Amanda*3, 3.Elin2, 1.Hans1) föddes 12 Jan 1888, Bjurabygget, Augerum fs (K); död 20 Jun 1962, Augerum fs (K). |
22. | Karl Robert Holmqvist (11.Amanda*3, 3.Elin2, 1.Hans1) föddes 20 Jun 1890, Djäknemåla, Augerum fs (K); död 14 Jan 1894, Djäknemåla, Augerum fs (K). |
23. | Oskar Valfrid* Holmqvist (11.Amanda*3, 3.Elin2, 1.Hans1) föddes 25 Apr 1893, Djäknemåla, Augerum fs (K); död 5 Feb 1976, Stockholm, Skarpnäck fs. |
24. | Ellen Valborg Holmqvist (11.Amanda*3, 3.Elin2, 1.Hans1) föddes 10 Dec 1895, Djäknemåla, Augerum fs (K); död 6 Dec 1977, Sturkö fs (K). |
25. | Tekla* Andrietta Charlotte Holmqvist (11.Amanda*3, 3.Elin2, 1.Hans1) föddes 29 Sep 1897, Djäknemåla, Augerum fs (K); död 18 Aug 1982, Karlskrona stadsförsamling (K). |
26. | Alda* Marina Viktoria Holmqvist (11.Amanda*3, 3.Elin2, 1.Hans1) föddes 23 Apr 1904, Djäknemåla, Augerum fs (K); död 4 Maj 1998, Karlskrona stadsförsamling (K). |