1. | Bengt Arvidsson BERGKVIST föddes ca 1697, Halland (N); död 1738, Bränteknuva, Fridlevstad fs (K); är begravd 5 Nov 1738, Fridlevstad fs (K). Bengt gift Inger Svensdotter 25 Aug 1723, Fridlevstad fs (K). [Familjeöversikt]
|
2. | Kerstin Bengtsdotter (1.Bengt1) föddes 11 Okt 1724, Fridlevstad, Fridlevstad fs (K). |
3. | Ingeborg Bengtsdotter (1.Bengt1) föddes 1729, Fridlevstad fs (K). Ingeborg gift Karl Nilsson HJORT 21 Okt 1750, Rödeby fs (K). Karl föddes ca 1729, Blekinge; död 11 Jul 1765. [Familjeöversikt]
|
4. | Berta Bengtsdotter (1.Bengt1) föddes 1731, Fridlevstad fs (K); döpt 1 Aug 1731, Bränteknuva, Fridlevstad fs (K). |
5. | Sven Bengtsson LUSTIG (1.Bengt1) föddes 1733, Bränteknuva, Fridlevstad fs (K); döpt 30 Sep 1733, Fridlevstad fs (K); död 1761, Fridlevstad, Fridlevstad fs (K); är begravd 24 Maj 1761, Fridlevstad fs (K). Sven gift Ingrid Petersdotter 15 Nov 1751, Fridlevstad fs (K). Ingrid (dotter till Peter RY och Anna Nilsdotter) föddes ca 1734; död 19 Dec 1804, Hålan, Sturkö fs (K). [Familjeöversikt]
|
6. | Kerstin Bengtsdotter (1.Bengt1) föddes 1737, Bränteknuva, Fridlevstad fs (K); döpt 1 Jan 1738, Fridlevstad fs (K). |
7. | Kerstin Karlsdotter (3.Ingeborg2, 1.Bengt1) föddes 1751, Bottnansmåla, Rödeby fs (K); döpt 15 Sep 1751, Rödeby fs (K); död 1753; är begravd 20 Maj 1753, Bottnansmåla, Rödeby fs (K). |
8. | Kerstin Karlsdotter (3.Ingeborg2, 1.Bengt1) föddes 24 Apr 1754, Bottnansmåla, Rödeby fs (K); död 1754; är begravd 20 Okt 1754, Bottnansmåla, Rödeby fs (K). |
9. | Nils Karlsson (3.Ingeborg2, 1.Bengt1) föddes 15 Sep 1755, Bottnansmåla, Rödeby fs (K). |
10. | Kerstin Karlsdotter (3.Ingeborg2, 1.Bengt1) föddes 12 Nov 1758, Bottnansmåla, Rödeby fs (K). |
11. | Bengt Karlsson (3.Ingeborg2, 1.Bengt1) föddes 23 Apr 1762, Bottnansmåla, Rödeby fs (K). |
12. | Karl Karlsson (3.Ingeborg2, 1.Bengt1) föddes 21 Feb 1766, Bottnansmåla, Rödeby fs (K). |
13. | Bengt Svensson SJUNGARE (5.Sven2, 1.Bengt1) föddes 1752, Fridlevstad, Fridlevstad fs (K); döpt 26 Jul 1752, Fridlevstad fs (K); död 6 Jan 1802. Bengt gift Gertrud Månsdotter 10 Apr 1777, Augerum fs (K). [Familjeöversikt]
|
14. | Johan Svensson (5.Sven2, 1.Bengt1) föddes 3 Okt 1755, Fridlevstad, Fridlevstad fs (K); döpt 12 Okt 1755, Fridlevstad fs (K); död 1757, Fridlevstad, Fridlevstad fs (K); är begravd 24 Jul 1757, Fridlevstad fs (K). |
15. | Ingrid Svensdotter (5.Sven2, 1.Bengt1) föddes 7 Maj 1759, Fridlevstad, Fridlevstad fs (K); död 4 Jan 1828, Augerum, Augerum fs (K); är begravd 20 Jan 1828. Ingrid gift Anders Jönsson ORRE 13 Nov 1778, Augerum fs (K). Anders (son till Jöns Persson ÖRN\LÖVBERG och Kerstin Jonasdotter) föddes 16 Dec 1750, Lösen, Lösen fs (K); död 15 Okt 1836, Augerum, Augerum fs (K); är begravd 29 Okt 1836. [Familjeöversikt]
|
16. | Sven Svensson Falk (5.Sven2, 1.Bengt1) föddes 29 Okt 1761, Emmeryd, Fridlevstad fs (K). |
17. | Ingjer Bengtsdotter (13.Bengt3, 5.Sven2, 1.Bengt1) föddes 26 Feb 1779, S Flymen, Augerum fs (K); döpt 2 Mar 1779, Augerum fs (K). Ingjer gift Johan Nilsson NORBERG 31 Mar 1813, Lösen fs (K). Johan föddes ca 1751, Öland; död 13 Okt 1824, Lösen 28, Lösen fs (K). [Familjeöversikt]
|
18. | Sven Bengtsson (13.Bengt3, 5.Sven2, 1.Bengt1) föddes 19 Nov 1780, S Flymen, Augerum fs (K); döpt 26 Nov 1780, Augerum fs (K); död 25 Feb 1795, Danskefly, Augerum fs (K); är begravd 1 Mar 1795, Augerum fs (K). |
19. | Per Bengtsson (13.Bengt3, 5.Sven2, 1.Bengt1) föddes 6 Aug 1784, S Flymen, Augerum fs (K); döpt 14 Aug 1784, Augerum fs (K). |
20. | Anna Bengtsdotter (13.Bengt3, 5.Sven2, 1.Bengt1) föddes 28 Aug 1787, S Flymen, Augerum fs (K); döpt 30 Aug 1787, Augerum fs (K); död 1790, Danskefly, Augerum fs (K); är begravd 10 Jan 1790, Danskefly, Augerum fs (K). |
21. | Anna Bengtsdotter (13.Bengt3, 5.Sven2, 1.Bengt1) föddes 28 Jul 1792, S Flymen, Augerum fs (K); döpt 2 Aug 1792, Augerum fs (K). |
22. | Måns Bengtsson (13.Bengt3, 5.Sven2, 1.Bengt1) föddes 9 Aug 1795, Flymen, Augerum fs (K); död 12 Jun 1796, Flymen, Augerum fs (K); är begravd 19 Jun 1796, Augerum fs (K). |
23. | Kerstin Bengtsdotter (13.Bengt3, 5.Sven2, 1.Bengt1) föddes 6 Dec 1797, S Flymen, Augerum fs (K); döpt 12 Dec 1797, Augerum fs (K); död 11 Aug 1803, S Flymen, Augerum fs (K). |
24. | Sven Andersson (15.Ingrid3, 5.Sven2, 1.Bengt1) föddes 26 Aug 1780, Gisaryd, Augerum fs (K). |
25. | Jonas Andersson (15.Ingrid3, 5.Sven2, 1.Bengt1) föddes 19 Sep 1783, Gisaryd, Augerum fs (K). |
26. | Peter Andersson (15.Ingrid3, 5.Sven2, 1.Bengt1) föddes 27 Jun 1786, Gisaryd, Augerum fs (K). |
27. | Kerstin Andersdotter (15.Ingrid3, 5.Sven2, 1.Bengt1) föddes 27 Sep 1789, Gisaryd, Augerum fs (K). |
28. | Olof Andersson (15.Ingrid3, 5.Sven2, 1.Bengt1) föddes 15 Maj 1792, Augerum, Augerum fs (K). |
29. | Peter Andersson (15.Ingrid3, 5.Sven2, 1.Bengt1) föddes 7 Sep 1795, Augerum, Augerum fs (K). |
30. | Jöns Andersson (15.Ingrid3, 5.Sven2, 1.Bengt1) föddes 3 Aug 1799, Augerum, Augerum fs (K). |